O FIRMIE

fotoHistoria wojen, wojownicy, żołnierze i ich przedstawienia interesowali mnie „od zawsze”.

Na początku, dziecinne zainteresowania, były zaspakajane przez figurki kupowane w sklepach. Figurki były różnie wykonane, różnej wielkości, ale pozwalały na grę wyobraźni. Niestety nie było ich wiele. Wobec tego zacząłem tworzyć je sam, z różnych materiałów od kory drzewnej do kartonu, w różnych wielkościach - najmniejsze miały dwa centymetry.

foyWreszcie na początku lat osiemdziesiątych pojawiły się masy termoutwardzalne, a potem chemoutwardzalne,  z których można było tworzyć pełno kształtne figurki. Kolejnym progiem była kwestia technologii , pozwalającej na powielanie modeli. Klasyczny sposób odlewania figurek w metalu, nie wymagający bardzo specjalistycznych przyrządów i aparatury okazał się rozwiązaniem najprostszym i najlepszym. Nawiązałem kontakty ze zbieraczami figurek w Austrii i Niemczech. Wziąłem udział w wystawach z okazji trzystulecia Odsieczy Wiedeńskiej w Wiedniu w 1983 roku, a potem zacząłem brać udział w Międzynarodowych  Targach i Pokazach odbywających się co dwa lata w Kulmbach w Bawarii.

aZałożyłem firmę, i rozpocząłem profesjonalną działalność. Specjalnością firmy są figurki pełno kształtne, standardowej wielkości 54 mm ( skala 1: 30, 1: 32)  odlewane ze stopów cyny i ołowiu. Obecnie moje  figurki znajdują się w różnorodnych kolekcjach zbieraczy całego świata,  także w Muzeach Figurek w Niemczech i Austrii.

Tomasz Kusion

Oficyna Figurek Cynowych w Krakowie - KRAKUS